Uprzejmie informuję, że Dział Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą ogłasza dodatkową rekrutację na zagraniczne praktyki studenckie w ramach Programu Erasmus+ na podstawie umowy na r.ak. 2016/17. Praktyki należy zrealizować (zakończyć) najpóźniej do kwietnia/maja 2018 r. Stawki obowiązujące w ramach tej umowy finansowej Polska Narodowa Agencja ustaliła na poziomie: 600 EUR, 500 EUR oraz 400 EUR. Grupy państw oraz obowiązujące stawki finansowe można znaleźć na naszej stronie: http://erasmusplus.uni.opole.pl/show.php?id=79&lang=pl&m=1.

Termin dostarczenia do Działu Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą list nominacyjnych wraz z wnioskami wyjazdowymi studentów mija 12 stycznia 2018 r.

Przypominamy, że praktyka w ramach Programu Erasmus+ musi trwać minimum 60 dni oraz stanowić uzupełnienie programu studiów studenta (mieć związek ze studiowanym kierunkiem studiów).

Przypominamy również, że praktykę zrealizowaną w ramach Programu Erasmus+ student może zaliczyć jako praktykę obowiązkową w toku studiów.

Student może sam znaleźć organizację, w której chciałby odbywać praktykę, zgodnie ze swoim kierunkiem studiów oraz zainteresowaniami, bądź mogą Państwo zaproponować studentom praktyki w znanych sobie zagranicznych instytucjach. Praktyki nie można odbyć w instytucjach UE. Narodowa Agencja poddaje również w wątpliwość zasadność realizacji praktyki w konsulatach i ambasadach (ze względu na trudny do wykazania międzynarodowy charakter środowiska, w którym odbywałaby się praktyka). Uniwersytet Opolski nie musi mieć podpisanej umowy z organizacją, w której student będzie odbywał praktykę.

Aktualnie środki w ramach nowej umowy finansowej na r.ak. 2017/18 (w ramach której obowiązują wyższe stawki finansowe w II i III grupie państw) zostały rozdysponowane. Realizacja praktyki w ramach wcześniejszej umowy finansowej (przy wyżej wymienionych stawkach finansowych) jest więc aktualnie jedyną możliwością realizacji mobilności w najbliższym czasie. Dział Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą zawnioskował o dodatkowe środki w ramach umowy finansowej 2017/18, jednak decyzja w tej sprawie należy do Polskiej Narodowej Agencji.

Uprzejmie proszę o terminowe (12 stycznia 2018 r.) skompletowanie wniosków wyjazdowych zakwalifikowanych studentów i przygotowanie odpowiadających im list nominacyjnych. W ramach wcześniejszych rekrutacji zdarzało się bowiem, że wnioski do nas nie docierały, bądź docierały bardzo późno, już po zakończeniu rekrutacji.

W razie dodatkowych pytań, służę pomocą.
Z poważaniem,

Karolina Młotek